Barqaror iste'mol va ishlab chiqarish modellarini ta'minlash
Iqtisodiy o‘sish va barqaror rivojlanishga erishish uchun mahsulot va resurslarni ishlab chiqarish va iste’mol qilish usullarini o‘zgartirish orqali atrof-muhitga ta’sirimizni zudlik bilan kamaytirishimiz kerak. Qishloq xoʻjaligi dunyodagi eng yirik suv isteʼmolchisi boʻlib, hozirgi vaqtda sugʻorish odamlar tomonidan ishlatiladigan barcha chuchuk suvning qariyb 70 foizini tashkil qiladi.
Umumiy tabiiy resurslarimizni samarali boshqarish, zaharli chiqindilar va ifloslantiruvchi moddalarni yo'q qilish usullari ushbu maqsadga erishish uchun muhimdir. Sanoat, korxonalar va iste'molchilarni chiqindilarni qayta ishlash va kamaytirishga undash hamda rivojlanayotgan mamlakatlarni 2030 yilgacha yanada barqaror iste'mol usullariga o'tishlarini qo'llab-quvvatlash bir xil darajada muhimdir.
Dunyo aholisining ko'p qismi hali ham o'zining asosiy ehtiyojlarini qondirish uchun juda kam iste'mol darajasiga ega. Chakana savdo va iste'molchi darajasida aholi jon boshiga global oziq-ovqat chiqindilarini ikki baravar kamaytirish yanada samarali ishlab chiqarish va ta'minot zanjirlarini yaratish uchun muhim ahamiyatga ega. Bu oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlashga yordam beradi va bizni resurs-tejamkor iqtisodiyot sari undashi mumkin.
Janubiy Koreyaning Samdong ENT kompaniyasi Samarqand viloyatida qattiq maishiy chiqindilarni qayta ishlash klasterini tashkil etishni rejalashtirmoqda. Bu borada Samarqand iqtisodiyot va servis instituti talabalari va laboratoriyalari yordamida mazkur loyihalarga o’z hissasini qo‘shishi belgilangan.
Samarqand Iqtisodiyot va servis instituti mahalliy qayta ishlash kompaniyasi Samdong ENT Company xizmatlaridan foydalanadi, bu esa talabalar va o‘qituvchilarga nimalarni qayta ishlay olish va olmasligini osonlik bilan aniqlash imkonini beruvchi Single Stream Recycling tizimini joriy qilgan. Bundan tashqari, ushbu dastur barcha turdagi qayta ishlanadigan mahsulotlarni (plastmassa, qog'oz, shisha, alyuminiy) bitta idishga joylashtirish imkonini beradi va foydalanuvchi ishini osonlashtiradi. Zaharli kimyoviy moddalar va og'ir metallarning yuqori konsentratsiyasi tufayli elektron chiqindilarni oddiy axlatga tashlamaslik nazarda tutilgan.
1) Samarqand iqtisodiyot va servis institutida qog‘oz hujjatlar o‘rniga elektron hujjat aylanishi qo‘llaniladi, bek-ofisda qog‘ozdan ko‘p marta foydalanish (masalan, qog‘ozning ikki tomonidan foydalanish) yo‘lga qo‘yilgan, ma’lumotlar chop etishdan oldin har doim sinchkovlik bilan tekshiriladi.
Barqaror iste'mol va ishlab chiqarish modellarini ta'minlash - SamISI
2) Samarqand iqtisodiyot va servis institutida “Oxirgi 2 yil davomida polietilen paketlarni qisqartirish va qayta foydalanish siyosati olib borilmoqda. Institutda yiliga taxminan 1,2 million paketni qisqartirish yoki plastik chiqindilarning 72 foizini kamaytirish mumkin”.
Ishlab chiqarilgan organik chiqindilarning umumiy hajmi
Organik chiqindilar turlari | Jami ishlab chiqarilgan (tonna)
- oziq-ovqat chiqindilari | 324
- barglar va boshqalar | 105
- boshqa chiqindilar | 67
Qayta ishlangan organik chiqindilarning umumiy miqdori
Chiqindilarning turlari | miqdori ( tonna )
jami | qisqargan | takroran foydalanilgan | qayta ishlangan |
organik | 409 | 65 | 41 | 303 |
- oziq-ovqat chiqindilari | 276 | 41 | 26 | 209 |
- barglar va boshqalar | 94 | 18 | 11 | 65 |
- boshqa chiqindilar | 39 | 6 | 4 | 29 |
Samdong ENT va boshqa kompaniyalar bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan Samarqand iqtisodiyot va servis institutida noorganik chiqindilarni qayta ishlash WEEE (elektr va elektron uskunalar chiqindilari) tizimi yig’ilishi mumkin bo‘lgan noorganik chiqindilarni yig‘ish qurilmani o‘rnatishni nazarda tutadi. Loyihaning asosiy maqsadi - kam ta'sir doirasiga ega bo’lgan tajriba loyihasi orqali qimmatbaho metallar va noyob elementlarini qayta ishlash uchun kichik WEEEni takomillashtirish va qayta ishlash jarayoninini optimallashtirish.
Batareya loyihasi: Institut va Samarqand shahar hokimligi hamkorligida boshlangan loyiha foydalanuvchilar va fuqarolarning WEEEni yig'ish va qayta ishlash bo'yicha xabardorligini oshirishga qaratilgan.

Ensure sustainable consumption and production patterns
Achieving economic growth and sustainable development requires that we urgently reduce our ecological footprint by changing the way we produce and consume goods and resources. Agriculture is the biggest user of water worldwide, and irrigation now claims close to 70 percent of all freshwater for human use.
The efficient management of our shared natural resources, and the way we dispose of toxic waste and pollutants, are important targets to achieve this goal. Encouraging industries, businesses and consumers to recycle and reduce waste is equally important, as is supporting developing countries to move towards more sustainable patterns of consumption by 2030.
A large share of the world population is still consuming far too little to meet even their basic needs.  Halving the per capita of global food waste at the retailer and consumer levels is also important for creating more efficient production and supply chains. This can help with food security, and shift us towards a more resource efficient economy.
The South Korean company Samdong ENT plans to establish a cluster for solid household waste processing in Samarkand region. In this regard, the Samarkand Institute of Economics and Service is making a huge contribution to these projects with the help of its students and laboratories.
Samarkand Institute of Economics and Services uses a local recycling company, Samdong ENT Company, which has implemented Single Stream Recycling, allowing students and faculty to easily determine what they can and cannot recycle. Additionally, this program allows all types recyclables (plastic, paper, glass, aluminum) to be placed in the same container, making it easier for the user. E-waste items should not be disposed of in the normal trash due to their high concentrations of toxic chemicals and heavy metals.
1) Samarkand Institute of Economics and Services uses online system instead of hard copy, solutions of reusable paper in back office, for instance, using 2-side of paper, always recheck your data before print.
Ensure sustainable consumption and production patterns - SamISI
2) Samarkand Institute of Economics and Services has a policy of “Reduce Reuse plastic bag in the last 2 years. We can reduce around 1.2 million bags per year or reduce 72% of plastic waste in our Institute”.
Total volume organic waste produced
Type of organic waste | Total Produced (ton)
- food waste | 324
- leaf, etc. | 105
- etc | 67
Total volume organic waste treated
Type of waste | amount (ton)
total | reduced | reused | recycled |
organic | 409 | 65 | 41 | 303 |
- food waste | 276 | 41 | 26 | 209 |
- leaf, etc. | 94 | 18 | 11 | 65 |
- etc | 39 | 6 | 4 | 29 |
Inorganic Waste treatment in Samarkand Institue of Economics and Services developed with Samdong ENT company together with others companies, had foreseen the installation of an inorganic waste collector in which WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) could be gathered. The main scope of the project was to optimize, and generally improve, the recycle process of small WEEEs in order to recover valuable precious metals and rare earth elements, through a low impact pilot-project.
Battery Project: the project, starts from the collaboration between the University, the Municipality of Samarkand has the aim to raise users and citizen awareness on WEEEs collection and recycling.