Shu kunlarda Turkiyaning Istanbul shahrida Times Higher Education (THE) xalqaro reyting agentligi tomonidan tashkil etilgan "Global Sustainable Development Congress" (Butunjahon Barqaror Rivojlanish Kongressi) bo‘lib o‘tmoqda. 16-19 iyun kunlari davom etadigan kongressda BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha 6 ta yo‘nalishda tashkil etiladigan ko‘rgazmalar, panel sessiyalari, master-klasslar doirasida oliy ta’lim sohasida barqaror rivojlanishni ta’minlash masalalari keng muhokama qilinadi. Unda 100 ga yaqin mamlakatdan 170 dan ziyod ko‘rgazma ishtirokchilari, 400 dan ortiq ma’ruzachilar hamda 5000 dan ortiq delegatlar ishtirok etishmoqda.
Mazkur kongressda Samarqand iqtisodiyot va servis institutining ishlar boshqarmasi boshlig‘i N.Ibadullayev va xalqaro reytinglar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i F.Safarovlar ham bevosita ishtirok etishmoqda.

Our representatives are participating in the Global Sustainable Development Congress
The "Global Sustainable Development Congress" organized by the international rating agency Times Higher Education (THE) is currently taking place in Istanbul, Turkey. The congress, which will last from June 16 to 19, will widely discuss issues of ensuring sustainable development in higher education within the framework of exhibitions, panel sessions, and master classes organized in 6 areas according to the UN Sustainable Development Goals. More than 170 exhibitors from about 100 countries, more than 400 speakers, and more than 5,000 delegates are participating in it. Head of the Department of Affairs of the Samarkand Institute of Economics and Service N. Ibadullayev and Head of the Department for Work with International Ratings F. Safarov are also directly participating in this congress.
Our representatives are participating in the Global Sustainable Development Congress - SamISIOur representatives are participating in the Global Sustainable Development Congress - SamISIOur representatives are participating in the Global Sustainable Development Congress - SamISIOur representatives are participating in the Global Sustainable Development Congress - SamISI