Iqlim o'zgarishi va uning oqibatlariga qarshi kurashish uchun shoshilinch choralar ko'rish
Iqlim o'zgarishining keskin oqibatlarini boshdan kechirmaydigan biron bir mamlakat yo'q. Is gazlari 1990 yilga nisbatan 50 foizdan ortiqroq ajratilmoqda. Global isish bizning iqlim tizimimizda uzoq muddatli o'zgarishlarga, pirovardida esa jiddiy oqibatlarga olib keladi.
Iqlim bilan bog'liq ofatlardan o'rtacha yillik iqtisodiy yo'qotish yuzlab milliard dollarni tashkil etadi. Bu hali inson omili bilan bo’g’liq geofizik ofatlarning 1998 yildan 2017 yilgacha bo'lgan davrda 1,3 million odamning hayotiga zomin bo'lgani va 4,4 milliard odam jarohatlanganini aytmagan holda shunchalik darajani aks ettiradi.
Zaif hududlarni qo‘llab-quvvatlash nafaqat 13-maqsadga, balki boshqa BRMlarga ham bevosita hissa qo‘shadi. Bu harakatlar, shuningdek, tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish, tabiiy resurslarni barqaror boshqarish va inson xavfsizligini milliy rivojlanish strategiyalariga integratsiya qilish harakatlari bilan birga olib borilishi kerak. Kuchli siyosiy iroda, investitsiyalarni ko'paytirish va mavjud texnologiyalardan foydalanish bilan hali ham global o'rtacha haroratning sanoat davrigacha bo'lgan ko’rsatkichlaridan ikki daraja Selsiygacha ko'tarilishigacha cheklash mumkin. Bu esa shoshilinch va birgalikda harakatlarni talab qiladi.
Samarqand iqtisodiyot va servis instituti iqlim o’zgarishi va global isish jarayonini oldini olish va uning salbiy oqibatlarini kamaytirishga qaratilgan sa’y-harakatlarni amalga oshirib bormoqda. Uglerod dioksidining atrof-muhitga chiqarilishini kamaytirishga qaratilgan siyosat doirasida institutda ichki yonuv dvigatelida harakatlanadigan avtomobillardan foydalanishni qisqartirishga oid chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda:
-          Elektromobillarni zaryadlash uskunasi o’rnatilgan;
Iqlim o'zgarishi va uning oqibatlariga qarshi kurashish uchun shoshilinch choralar ko'rish - SamISI
-          Elektr samokatlardan foydalanish uchun imkoniyatlar mavjud;
-          Velosipedlar uchun turargoh tashkil etilgan;
-          Yoritish, suv isitish tizimlari quyosh energiyasidan quvvatlanadigan uskunalar asosida ishlaydi. Isitish tizimi yuqori tejamkorlikka ega bo’lgan kondensatsion qozonlar bilan jihozlangan.
Amalga oshirilgan ishlar natijasida uglerod dioksidi emissiyasi yildan-yilga kamayib bormoqda. 2019 yilda umumiy uglerod dioksidi emissiyasi 680 tonnani tashkil etgan bo’lsa, 2023 yilga kelib bu ko’rsatkich 446 tonnagacha qisqardi.
Tegishli yangiliklar
Samarqand iqtisodiyot va servis institutida “Yashil texnalogiyalarga investitsiyalar: barqaror rivojlanish yo‘lidagi muammolar va imkoniyatlar” mavzusida respublika ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi

Take urgent action to combat climate change and its impacts
There is no country that is not experiencing the drastic effects of climate change. Greenhouse gas emissions are more than 50 percent higher than in 1990. Global warming is causing long-lasting changes to our climate system, which threatens irreversible consequences if we do not act.
The annual average economic losses from climate-related disasters are in the hundreds of billions of dollars. This is not to mention the human impact of geo-physical disasters, which are 91 percent climate-related, and which between 1998 and 2017 killed 1.3 million people, and left 4.4 billion injured. The goal aims to mobilize US$100 billion annually by 2020 to address the needs of developing countries to both adapt to climate change and invest in low-carbon development.
Supporting vulnerable regions will directly contribute not only to Goal 13 but also to the other SDGs. These actions must also go hand in hand with efforts to integrate disaster risk measures, sustainable natural resource management, and human security into national development strategies. It is still possible, with strong political will, increased investment, and using existing technology, to limit the increase in global mean temperature to two degrees Celsius above pre-industrial levels, aiming at 1.5°C, but this requires urgent and ambitious collective action.
Samarkand Institute of Economics and Service makes efforts to prevent climate change and global warming and reduce their negative consequences. As part of the policy aimed at reducing carbon dioxide emissions into the environment, the institute implements measures to reduce the use of vehicles with internal combustion engines:
- Charging equipment for electric vehicles has been installed;
Take urgent action to combat climate change and its impacts - SamISI
- It is possible to use electric scooters;
- Bicycle parking has been organized;
- Lighting and water heating systems operate on the basis of solar energy equipment. The heating system is equipped with highly efficient condensing boilers.
As a result of the implemented work, carbon dioxide emissions are decreasing from year to year. In 2019, total carbon dioxide emissions amounted to 680 tons, and by 2023 this figure dropped to 446 tons.
A National-Level Scientific and Practical Conference on “Investments in Green Technologies: Challenges and Opportunities for Sustainable Development” was held at the Samarkand Institute of Economics and Service
"Plogging" campaign held as part of "World Cleanup Day"
An excursion was organized for students to mark the Day of Ecological Knowledge
A chess competition was held at the Faculty of Accounting and Management as part of the “Current 90 Days” project
Improvement and landscaping works were carried out on the premises of the Faculty of Accounting and Management