Ochlikka barham berish, oziq-ovqat xavfsizligi va ovqatlanishni yaxshilash va barqaror qishloq xo'jaligini rivojlantirish
So‘nggi yigirma yil ichida jadal iqtisodiy o‘sish va qishloq xo‘jaligi mahsuldorligining yaxshilanishi tufayli to‘yib ovqatlanmaydigan odamlar soni qariyb ikki barobar kamaydi. Ilgari ochlikdan aziyat chekkan ko'plab rivojlanayotgan mamlakatlar endi oziq-ovqatga bo'lgan ehtiyojlarini qondira oladi. Markaziy va Sharqiy Osiyo, Lotin Amerikasi va Karib havzasi ocharchilikka barham berishda ulkan yutuqlarga erishdi.
Afsuski, ochlik va to'yib ovqatlanmaslik ko'plab mamlakatlarda rivojlanish yo'lidagi katta to'siq bo'lib qolmoqda. 2017 yil holatiga ko'ra, taxminan 821 million kishi surunkali ravishda to'yib ovqatlanmaydi, bu ko'pincha atrof-muhitning buzilishi, qurg'oqchilik va biologik xilma-xillikning yo'qolishining bevosita natijasidir. Besh yoshgacha bo'lgan 90 milliondan ortiq bolalar xavfli darajada kam vaznga ega. Afrikaning deyarli barcha mintaqalarida, shuningdek, Janubiy Amerikada to'yib ovqatlanmaslik va jiddiy oziq-ovqat tanqisligi kuchaygan tus olmoqda.
Ochlikka barham berish, oziq-ovqat xavfsizligi va ovqatlanishni yaxshilash va barqaror qishloq xo'jaligini rivojlantirish - SamISI
BRM 2030 yilgacha ochlik va to'yib ovqatlanmaslikning barcha shakllariga barham berishni maqsad qilib qo'ygan, bu esa barcha odamlarning, ayniqsa bolalarning yil davomida yetarli va to'yimli oziq-ovqat bilan ta'minlanishini nazarda tutadi. Bu barqaror qishloq xo'jaligini rivojlantirish, kichik fermerlarni qo'llab-quvvatlash va yer, texnologiya va bozorlardan teng foydalanishni o'z ichiga oladi. Shuningdek, qishloq xo'jaligi samaradorligini oshirish maqsadida infratuzilma va texnologiyalarga sarmoya kiritishni ta'minlash uchun xalqaro hamkorlikni talab qiladi.
Institut hududida xodimlar va talabalarning ovqatlanishi uchun jami 294 ta mijoz uchun mo’ljallangan 3 ta umumiy ovqatlanish muassasasi faoliyat ko’rsatmoqda.
Talabalar turar joyida talabalarning sifatli ovqatlanishini ta’minlash maqsadida zamonaviy gaz plitalari, muzlatkichlar, mikroto’lqinli pechlar, kulerlar bilan jihozlangan hamda toza ichimlik suvi va ventilyatsiya tizimi mavjud ... ta oshxona tashkil etilgan.
Institut hududi va talabalar turar joyida muntazam ravishda turli kulinarlik festivallari va konkurslari tashkil etiladi. 2023 yilda:
-  2 avgust kuni Samarqand iqtisodiyot va servis institutida shashlik festivali bo‘lib o‘tdi. Unda milliy taomlar, musiqiy chiqishlar va sport musobaqalari tashkil etildi.
-  "Yoshlar oyligi" doirasida osh chempionati festivali boʻlib oʻtdi. Osh chempionati natijalariga koʻra Bank-moliya xizmatlari fakulteti 1-oʻrinni, Iqtisodiyot fakulteti 2-oʻrinni, Kechki va ikkinchi ta'lim yo'nalishlari bo'limi 3-oʻrinni qoʻlga kiritishdi. Shuningdek festival doirasida talaba va professor-o'qituvchilar oʻrtasida stol tennisi, arqon tortish, armrestling kabi sport turlaridan kichik musobaqalar ham tashkil etildi.
Samarqand iqtisodiyot va servis institutida 2023 yil 27 dekabrda "Oziq-ovqat xavfsizligi va to'g'ri ovqatlanish – sog'lom jamiyat garovi" mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani bo’lib o’tdi.
Aholiga va turistlarga ko'rsatilayotgan ovqatlanish xizmatlari sohasini yanada rivojlantirish va uni jahon standartlari asosida tashkil etishga qaratilan "fan, taʼlim va ishlab chiqarish" integratsiyasi yo'lga qo'yildi. Samarqand iqtisodiyot va servis instituti, Samarqand Davlat chet tillar instituti, “Ipak yoʼli” turizm xalqaro universiteti, viloyat monomarkazi, Sartepo turizm kolleji va shahrimizning Shashlik.uz tarmog'iga kiruvchi "Khan Akhmad" restorani bilan hamkorlikda sohaga jahon standartlariga mos, xorijiy tillarni o'zlashtirgan ofitsiant, oshpaz va go'sht mahsulotlarini qayta ishlash bo'yicha mutaxassislar tayyorlash yo'lga qo'yildi. 2023-yilning 6-mart kuni ushbu kurslarga start berish marosimi Samarqand iqtisodiyot va servis institutida bo'lib o'tdi.
Samarqand iqtisodiyot va servis institutida “Aholi va turistlarning ovqatlanishini tashkil etish” yo’nalishi bo’yicha 2023 yilda 48 mutaxassis tayyorlandi. Institutda oziq-ovqat xavfsizligi va to’g’ri ovqatlanishga oid bir qator farnlar o’qitiladi. Jumladan, “Ovqatlanish mahsulotlarini ishlab chiqarish texnologiyasi”, “Dunyo xalqlari ovqatlanishining o’ziga xos xususiyatlari”, “Oziq-ovqat tovarshunosligi”, “Standartlashtirish, sertifikatlashtirish va metrologiya”, “Sanitariya va gigiyena”, “Ovqatlanish korxonalarini loyihalash asoslari”, “Parhez va oqilona ovqatlanish asoslari” kabi fanlar o’qitiladi. Institutda ushbu fanlarni o’qitish jarayonida foydalaniladigan laboratoriya va oshxona mavjud.
Tegishli yangiliklar
Buxgalteriya hisobi va menejment fakulteti jamoasi ehtiyojmand oilalar va yolgʻiz keksalar holidan xabar oldi
Batafsil
Samarqand iqtisodiyot va servis institutida ""Palov osh" — O‘zbekiston xalqlari milliy oshxonasining madaniy va gastronomik timsoli" mavzusida Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi

End hunger, achieve food security and improved nutrition and promote sustainable agriculture
The number of undernourished people has dropped by almost half in the past two decades because of rapid economic growth and increased agricultural productivity. Many developing countries that used to suffer from famine and hunger can now meet their nutritional needs. Central and East Asia, Latin America and the Caribbean have all made huge progress in eradicating extreme hunger.
Unfortunately, extreme hunger and malnutrition remain a huge barrier to development in many countries. There are 821 million people estimated to be chronically undernourished as of 2017, often as a direct consequence of environmental degradation, drought and biodiversity loss. Over 90 million children under five are dangerously underweight. Undernourishment and severe food insecurity appear to be increasing in almost all regions of Africa, as well as in South America.
End hunger, achieve food security and improved nutrition and promote sustainable agriculture - SamISI
The SDGs aim to end all forms of hunger and malnutrition by 2030, making sure all people–especially children–have sufficient and nutritious food all year. This involves promoting sustainable agricultural, supporting small-scale farmers and equal access to land, technology and markets. It also requires international cooperation to ensure investment in infrastructure and technology to improve agricultural productivity.
To provide  meals for staff and students at the institute, there are three catering services that operate  for  a total of 294 consumers.
To ensure quality nutrition for students in the student dormitory, a kitchen has been established, equipped with modern gas stoves, refrigerators, microwaves, water coolers, clean drinking water, and a ventilation system.
The Samarkand Institute of Economics and Service provides sustainable foods differences to ensure accessibility and comfort for all members of the campus community. The institute’s canteen offers vegetarian, vegan, and halal meals to support diversity of food preferences and reduce discrimination among campus population
All food is served at highly affordable prices compared to nearby cafés and restaurants, with special discounts set for students and staff to help make meals accessible and prevent hunger. In addition, university staff receive a 10% discount at the institute’s canteen to support their financial well-being and create friendly environment.
Various culinary festivals and competitions are regularly organized on the territory of the institute and the student dormitory. In particularly, in  2023:
• On August 2,  Samarkand Institute of Economics and Service held a barbecue  (shashlik) festival. National dishes were presented, along with musical performances and sports competitions.
• As part of the "Month of Youth," “Plov Championship” festival took place. The Faculty of Banking and Financial Services won 1st place, the Faculty of Economics got 2nd, and the Faculty of Evening and Secondary Education took 3rd. There were also sports competitions in table tennis, tug of war, and arm wrestling for students and faculty. Additionally, small sports competitions in ping-pong game, tug- of -war, and arm wrestling were organized between students and faculty staff.
On December 27, 2023,  Samarkand Institute of Economics and Service hosted a Republican scientific and practical conference on the topic "Food Safety and Proper Nutrition – the Key to a Healthy Society."
The integration of "science, education, and production" has begun, aimed at further developing the catering sector for residents and tourists based on world standards. Samarkand Institute of Economics and Service, Samarkand State Institute of Foreign Languages,  International University of Tourism "Silk Road," the regional mono-center, the Sarteppo College of Tourism, and  with the collaboration of  restaurant "Khan Akhmat," ( part of the Shashlik.uz network in Samarkand). In partnership with industry, foreign language training has commenced based on global standards for training waiters, chefs, and specialists in meat processing. On March 6, 2023, a ceremony was held to launch these courses at the Samarkand Institute of Economics and Service.
In 2023, 48 specialists in "Organization of Nutrition for Residents and Tourists" completed their training at the Samarkand Institute of Economics and Service. A number of courses related to food safety and proper nutrition are taught at the institute, including "Food Production Technology," "Nutrition Features of World Peoples," "Food Science," "Standardization, Certification, and Metrology," "Sanitation and Hygiene," "Fundamentals of Designing Catering Enterprises," and "Diet and Basics of Rational Nutrition." The institute has a laboratory and kitchen used for teaching these subjects.
“The team of the Faculty of Accounting and Management visited needy families and lonely elderly people to provide assistance and support”
The International Scientific and Practical Conference “Palov Osh – a Cultural and Gastronomic Symbol of the National Cuisine of the Peoples of Uzbekistan” was held at the Samarkand Institute of Economics and Service