Oʻzbekiston-Latviya birinchi rektorlar forumi boʻlib oʻtmoqda
Joriy yilning 4-5-sentabr kunlari Latviya poytaxti Riga shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va Latviya ta'lim va fan vazirligi tashabbusi bilan O‘zbekiston va Latviya oliy ta’lim muassasalari rektorlari forumi boʻlib oʻtmoqda.
Forumda 40 dan ortiq Oʻzbekiston va Latviya oliygohlari rahbarlari orasida Samarqand iqtisodiyot va servis instituti rektori i.f.d., professor Poʻlatov Muhiddin Egamberdiyevich ham ishtirok etmoqda.
Mazkur forum ishida yangi qoʻshma loyihalar, akademik va ilmiy dasturlarni ishlab chiqish, ilmiy markaz va laboratoriyalar tashkil etish, qisqa muddatli stajirovka oʻtash, maʼruza oʻqish, seminar, mahorat darslarini oʻtkazish, investitsiya jalb qilish va shu kabi boshqa masalalar muhokama qilinadi va oʻnlab oliygohlararo shartnomalar imzolanadi.
Forumning rasmiy ochilish marosimi The House of the Blackheads tantanalar saroyida boʻlib oʻtdi.  Tadbirning rasmiy qismini O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov va Latviya rektorlari assotsiatsiyasi prezidenti Arvids Barshevskis ochib berdi. Rasmiylar ikki mamlakat oliy ta'lim tizimidagi hamkorlik aloqalarining soʻnggi yillarda yanada rivojlanayotganiga e'tibor qaratishdi.
Oʻzbekiston-Latviya birinchi rektorlar forumi boʻlib oʻtmoqda - SamISIOʻzbekiston-Latviya birinchi rektorlar forumi boʻlib oʻtmoqda - SamISIOʻzbekiston-Latviya birinchi rektorlar forumi boʻlib oʻtmoqda - SamISIOʻzbekiston-Latviya birinchi rektorlar forumi boʻlib oʻtmoqda - SamISI

“The First Uzbekistan–Latvia Rectors’ Forum is under way
On September 4–5 of this year, the Forum of Rectors of Higher Education Institutions of Uzbekistan and Latvia is being held in the Latvian capital, Riga, at the initiative of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Education and Science of Latvia.
Among the heads of more than 40 universities from both countries, the rector of the Samarkand Institute of Economics and Service, Professor Pulatov Muhiddin Egamberdiyevich, is participating in the forum.
The event focuses on discussing new joint projects, developing academic and scientific programs, establishing research centers and laboratories, organizing short-term internships, lectures, seminars, and master classes, attracting investment, and signing dozens of inter-university cooperation agreements.
The official opening ceremony of the forum took place at the historic House of the Blackheads ceremonial palace. The event was officially opened by the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, Kungirotboy Sharipov, and the President of the Latvian Rectors’ Association, Arvids Barševskis, who noted the dynamic development of cooperation between the higher education systems of the two countries in recent years.
“The First Uzbekistan–Latvia Rectors’ Forum is under way - SamISI“The First Uzbekistan–Latvia Rectors’ Forum is under way - SamISI“The First Uzbekistan–Latvia Rectors’ Forum is under way - SamISI“The First Uzbekistan–Latvia Rectors’ Forum is under way - SamISI