Sog'lom turmush tarzini ta'minlash va barcha yoshdagilar uchun farovonlikka erishish
Insoniyat o'lim va kasallikning bir qancha asosiy sabablariga qarshi kurashda katta yutuqlarga erishdi. O'rtacha umr ko'rish keskin uzaydi, go'daklar va onalar o'limi ko'rsatkichlari pasaydi, OIV bilan bog'liq vaziyat o'zgardi, bezgakdan o'lim ikki baravar kamaydi.
Barqaror rivojlanish uchun salomatlik muhim ahamiyatga ega va 2030 yilgacha bo’lgan kun tartibi ushbu ikki omilning murakkabligi va o‘zaro bog‘liqligini aks ettiradi. Unda o‘sib borayotgan iqtisodiy va ijtimoiy tengsizliklar, jadal urbanizatsiya, iqlim va atrof-muhitga tahdidlar, OIV va boshqa yuqumli kasalliklarning davom etayotgan yuki, shuningdek, yuqumli bo‘lmagan kasalliklar kabi paydo bo‘layotgan muammolar hisobga olinadi. Sog'liqni saqlash xizmatlarining umumjahon qamrovi BRM 3 - qashshoqlikka barham berish va tengsizlikni kamaytirishga erishishning ajralmas qismi hisoblanadi. BRMga kiritilmagan yangi global sog'liqni saqlash prioritetlari, shu jumladan mikroblarga qarshi preparatlarga chidamlilik ham chora ko'rishni talab qiladi.
Biroq, jahon sog'liqni saqlash bilan bog'liq BRMga erishish yo'lidan chiqib ketdi. Taraqqiyot mamlakatlar o'rtasida ham, ularning ichida ham nomutanosib bo'ldi. O'rtacha umr ko'rish davomiyligi eng qisqa va eng uzoq bo'lgan mamlakatlar o'rtasida 31 yillik farq bor. Ba'zi mamlakatlar muhim yutuqlarga erishgan bo'lsa-da, ko'pchililarik ortda qolmoqda. Ko'p tarmoqli, haq-huquqlarga asoslangan va genderni hisobga oluvchi yondashuvlar tengsizlikni bartaraf etish va barcha uchun mustahkam sog'likka erishishda muhim ahamiyatga ega.
Samarqand iqtisodiyot va servis instituti professor-o‘qituvchilar, talabalar va xodimlar salomatligini ta’minlash maqsadida viloyatdagi sog'likni saqlash tashkilot va muassasalari bilan hamkorlik aloqalarini yo'lga qo'ygan.
Sog'lom turmush tarzini ta'minlash va barcha yoshdagilar uchun farovonlikka erishishSamISI
1. Jumladan Samarqand iqtisodiyot va servis institutida 2023-yilda OITS va giyohvandlikka qarshi kurashishga oid “Biz yoshlar OITSga qarshimiz”, "Biz giyohvandlikka qarshimiz" mavzularida 25 ta tadbirlar o'tkazildi. "Men donarman" aksiyasi doirasida 100 dan ziyod institut professor-o'qituvchilari, xodimlari va talabalari ishtirok etib, qonga muhtoj bemorlarga beminnat yordam berishdi.
2. Joriy yilda institutda 11 nafar malakali tibbiy xodimlar ishtirokida professor-o'qituvchilar, xodimlar hamda talabalar uchun chuqurlashtirilgan bepul tibbiy ko'rik tashkil etildi.
3. Talabalar turar joyida "Street workout" klubi faoliyat yuritmoqda. Mazkur klubda talabalar uchun sport mashg'ulotlari o'tkaziladi.
4. Talabalar o'rtasida sportni hamda sog'lom turmush tarzini targ'ib etish maqsadida "Sportchilar va talabalar" uchrashuvlari tashkil etiladi. Uchrashuvlarga dunyo arenalarida muvafaqqiyat qozongan, chempionlik unvonlariga sazovor bo'lgan sportchilar taklif etiladi.
5. Institut jamoasi Samarqand viloyatida tashkil etilgan, sport va salomatlik targ'ib etilgan yurish va yugurish marofonlarida faol ishtirok etadi.
6. Toza havo inson organizmi uchun juda muhim hisoblanadi. Buning uchun esa bizga daraxtlar yordam beradi. Samarqand iqtisodiyot va servis institutida "Yashil makon" loyihasi doirasida 1000 dan ziyoda ko'chatlar ekilgan. Bundan tashqari institut hududidagi daraxtlar har bir xodimga biriktirilgan bo'lib, barcha o'z daraxtini alohida parvarish qiladi.

Ensure healthy lives and promote well-being for all at all ages
We have made great progress against several leading causes of death and disease. Life expectancy has increased dramatically; infant and maternal mortality rates have declined, we’ve turned the tide on HIV and malaria deaths have halved.
Good health is essential to sustainable development and the 2030 Agenda reflects the complexity and interconnectedness of the two. It takes into account widening economic and social inequalities, rapid urbanization, threats to the climate and the environment, the continuing burden of HIV and other infectious diseases, and emerging challenges such as noncommunicable diseases. Universal health coverage will be integral to achieving SDG 3, ending poverty and reducing inequalities. Emerging global health priorities not explicitly included in the SDGs, including antimicrobial resistance, also demand action.
But the world is off-track to achieve the health-related SDGs. Progress has been uneven, both between and within countries. There’s a 31-year gap between the countries with the shortest and longest life expectancies. And while some countries have made impressive gains, national averages hide that many are being left behind. Multisectoral, rights-based and gender-sensitive approaches are essential to address inequalities and to build good health for all.
Samarkand Institute of Economics and Service has established collaborative relationships with healthcare organizations and institutions to ensure the health of academic staff, administrative staff and students.
Ensure healthy lives and promote well-being for all at all ages - SamISI
1.     Specifically, in 2023, SIES organized 25 events on the topics of "We Are Against AIDS" and "We Are Against Drugs." More than 100 professors, staff, and students participated in the "I Am a Donor" campaign and happily helped to the patients in need of blood.
2.     In the current year, SIES organized free in-depth medical check-ups for professors, staff, and students with the participation of 11 qualified healthcare professionals.
3.     At the dormitory of the students operates "Street Workout" club. This club dedicated for the sports activities.
4.     To promote sports and a healthy lifestyle among students SIES periodically   organizes meetings on "Athletes and Students".   Successful athletes who have achieved highest world stage and won championship are invited to these meetings for sharing their experiences and practice with the students.
5.     The institute’s staff actively participates in walking and running marathons organized in the Samarkand region, which promote sports and health.
6.     As we know clean air is very important for the human body and the trees help us with this. SIES is the part of the "Green Space" project. In the framework of this project more than 1000 saplings have been planted at SIES. In addition, trees at the institute area are assigned to individual staff members, who take care of each tree personally.
Students of the Samarkand Institute of Economics and Service took part in the ‘I am a blood donor’ campaign
Sports promotion continues as part of the “Current 90 Days” project!
A round table discussion was organized at the Faculty of Evening Education on the occasion of June 26 - International Day against Drug Abuse